Tekstil Sektörünün En Büyük Buluşması ITM 2021 İçin Hazırlıklar Başladı

Tekstil Sektörünün En Büyük Buluşması

ITM 2021 İçin Hazırlıklar Başladı

Sektör temsilcilerinden gelen yoğun talepler doğrultusunda 22-26 Haziran 2021 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ITM 2021 Fuarı için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Pandemi sürecinde bile üretime ve ihracata devam eden tekstil sektörü, yeni yatırımları için ITM 2021 Fuarı’nı bekliyor.

Dünyanın en büyük tekstil üreticilerinden birisi olan Türkiye, 2020 yılında ivme kazanan üretim ve ihracat ataklarını 2021 yılında da sürdürüyor. Türk tekstil sektörü, Ocak 2021’de 159 ülkeye 946 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek %14’lük bir artış kaydetti.

Dünya genelindeki tekstil taleplerini karşılayabilmek ve siparişlere en hızlı sürede cevap verebilmek için kapasitelerini artıran, fabrikalarını büyüten ve teknolojilerini yenileyen tekstil ve konfeksiyon üreticileri, makine yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. Başta Avrupa olmak üzere dünya tekstil teknoloji üreticilerinin 2020 yılında en çok makine satışı yaptıkları ülke, Türkiye oldu. 2021 yılında da bu satışların aynı hızla devam edeceği öngörülüyor.

Yatırımlardaki bu fırsatlardan yararlanmak isteyen tekstil sektöründen gelen talepler doğrultusunda gerçekleştirilecek olan ITM 2021 Fuarına, tüm katılımcılar ve ziyaretçiler HES kodu ya da Covid-19 test sonuçları kontrol edilerek alınacak. Covid-19’a karşı hijyen ve sağlık önlemlerinin alındığı fuar alanında, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen etkinlik kurallarına uygun ve insan sağlığını korumaya yönelik tüm hazırlıklar yapıldı. Bunun ek olarak; aşı çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği Türkiye’de, yılın ilk çeyreğine kadar 50 milyon nüfusun aşılanması hedefleniyor.

ITM 2021 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı, 22- 26 Haziran 2021 tarihinde, Türkiye’nin ilk ve tek TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesine sahip fuar alanı olan Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. ITM 2021 ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan İstanbul İplik Fuarı ve HIGHTEX & Pandemic World Expo fuarları, uluslararası katılımcılarına ve ziyaretçilerine ev sahipliği yapacak.