ITM 2022 Fuar Sonuç Raporu

ITM 2022 Fuar Sonuç Raporu

14-18 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen ITM 2022 ve HIGHTEX 2022 Fuarlarının sonuç raporu tamamlandı. Bu rapora göre; 1280 firma ve firma temsilciliğinin katıldığı fuarlara, 102 ülkeden 64.500 profesyonel ziyaretçi iştirak etti.

Bu araştırma raporu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) denetiminde 14-18 Haziran 2022 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Büyükçekmece / İstanbul’da düzenlenen ITM 2022 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı ve eş zamanlı gerçekleştirilen HIGHTEX 2022 Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuarı ile ilgili olarak hazırlanmıştır.

1.1. ARAŞTIRMANIN AMACI
Bu araştırma; fuar ziyaretçileri ile yapılan anketlerden ve fuar girişinde yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerden alınan bilgi formlarından ziyaretçi profilini, ziyaretçilerin fuar hakkındaki genel değerlendirmelerini tespit ederek, analiz sonuçlarını ve fuarın basında çıkan haber özetlerini fuar katılımcı firmalarına sunmak, elde edilen verilerden gelecekteki fuarların iyileştirilmesinde ve geliştirilebilmesinde yararlanabilmek amacını taşımaktadır.

1.2. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE ÖRNEK YAPISI
Bu araştırma; fuarın yapıldığı günlere ve saatlere eşit dağılmış ve rastgele seçilmiş fuar ziyaretçileri ile fuar alanında farklı noktalarda anket yöntemi uygulanarak; ziyaretçilerden fuara girişleri sırasında elde edilen bilgi formları değerlendirilerek; profesyonel ziyaretçilerin giriş kayıtları ve davetiyelerdeki bilgiler analiz edilerek gerçekleştirilmiştir.

1.3. SEKTÖREL İŞ BİRLİKLERİ
Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Teknik Fuarcılık A.Ş. ortaklığı, TEMSAD Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği iş birliği ile düzenlenen ITM 2022 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı ve eş zamanlı gerçekleştirilen HIGHTEX 2022 Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuarı sektör profesyonelleri, katılımcı firmalar, basın mensupları ve misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

2. FUAR ÖZET BİLGİLERİ
65 ülkeden 1280 firma ve firma temsilciliği – 102 ülkeden 64.500 profesyonel ziyaretçi – 36.120 yurt içi, 28.380 yurt dışı ziyaretçi – %56 yurt içi ziyaretçi, %44 yurt dışı ziyaretçi – Bir önceki fuara göre %10 genel ziyaretçi artışı; – %18 yurt dışı ziyaretçi artışı ve %9 ülke çeşitliliği artışı

3. KATILIMCI BİLGİLER
Yoğun olarak katılımın sağlandığı ülkeler şunlar: Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belarus, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İtalya, İspanya, İsviçre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Litvanya, Makedonya, Moldova, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan.

4. YURT DIŞI ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
ITM 2022 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı ve eşzamanlı gerçekleştirilen HIGHTEX 2022 Cumhuriyeti, Mısır, Estonya, Etiyopya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Honduras, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İran, Irak, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kore, Kosova, Kuveyt, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Litvanya, Makedonya, Malezya, Morityus, Meksika, Moldova, Moğolistan, Fas, Nepal, Hollanda, Nijerya, Umman, Pakistan, Filistin, Peru, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Seyşeller, Sierra Leone, Singapur, Slovakya, Slovenya, Somali, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, Sri Lanka, Sudan, İsveç, İsviçre, Suriye, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika, Özbekistan, Vietnam ve Yemen.

4.1. YURT DIŞI DELEGASYONLAR
T.C. Ekonomi Bakanlığı Alım Heyetleri’nin geldiği ülkeler şunlar: Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Güney Afrika, Kazakistan, Kosova, Sırbistan. Ayrıca; Belarus, İran, Hindistan, Özbekistan, Pakistan, Mısır, Fas, Cezayir, Rusya’dan uluslararası delegasyonlar ziyaret etti.

5. YURT İÇİ ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Türkiye’nin dört bir yanından 36 bin 120 kişi ITM 2022 Fuarı’nı ziyaret etti. Ziyaretçi gelen illerin başlıcaları şunlar: Adana, Ağrı, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Bingöl, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, , Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yalova, Zonguldak.Cumhuriyeti, Mısır, Estonya, Etiyopya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Honduras, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İran, Irak, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kore, Kosova, Kuveyt, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Litvanya, Makedonya, Malezya, Morityus, Meksika, Moldova, Moğolistan, Fas, Nepal, Hollanda, Nijerya, Umman, Pakistan, Filistin, Peru, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Seyşeller, Sierra Leone, Singapur, Slovakya, Slovenya, Somali, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, Sri Lanka, Sudan, İsveç, İsviçre, Suriye, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika, Özbekistan, Vietnam ve Yemen.

4.1. YURT DIŞI DELEGASYONLAR
T.C. Ekonomi Bakanlığı Alım Heyetleri’nin geldiği ülkeler şunlar: Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Güney Afrika, Kazakistan, Kosova, Sırbistan. Ayrıca; Belarus, İran, Hindistan, Özbekistan, Pakistan, Mısır, Fas, Cezayir, Rusya’dan uluslararası delegasyonlar ziyaret etti.

YILLARA GÖRE YURT İÇİ VE YURT DIŞI ZİYARETÇİ DEĞİŞİMİ (%)


5. YURT İÇİ ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

Türkiye’nin dört bir yanından 36 bin 120 kişi ITM 2022 Fuarı’nı ziyaret etti. Ziyaretçi gelen illerin başlıcaları şunlar: Adana, Ağrı, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Bingöl, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, , Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yalova, Zonguldak.

Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuarı’nda, 102 ülkeden ziyaretçi ağırlandı. Ülkeler şunlar: Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Andora, Angola, Arjantin, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Belçika, Benin, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Çin, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik