CAITME 2017: Orta Asya'nın Nabzını 'Yerinde' Tuttuk!ITM 2018'e yönetlik çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. İran'ın hemen ertesindeki durağımız Özbekistan oldu.


14-17 Nisan 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleyeceğimiz, dünyanın dört bir yanından katılacak olan tekstil makineleri liderlerine ev sahipliği yapacak, alanında Türkiye'nin tek dünyanınsa en büyük fuar organizasyonlarından birisi olan ITM 2018’e yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.

Hâlihazırda %90’ı aşkın doluluk seviyesine erişen ITM 2018 Fuarı’nın tanıtım ve ziyaretçi çalışmaları kapsamında, 13-15 Eylül 2017 tarihlerinde, Özbekistan-Taşkent Uluslararası Fuar Merkezi UZEXPOCENTRE ‘de düzenlenen ve Orta Asya pazarının nabzının tutulduğu CAITME 2017 11. Tekstil Makineleri, Konfeksiyon Makineleri ve Teknolojileri Fuarı’nda oldukça yoğun çalışmalarda bulunduk.

Temaslarımız dâhilinde, Özbek resmi yetkililer ile Özbekistan’dan ITM 2018’e gelmesi planlanan resmi ve ticari heyetler hakkında gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin yanı sıra Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile alım heyetine yönelik ön çalışmalarımızı tamamladık. Özbek tekstil yatırımcılarının üyesi olduğu AMBİT (Association of International Business and Technology) Dernek Başkanları ile bir toplantı düzenledik.

 

Taşkent Büyükelçimiz Sayın Ahmet Başar ŞEN ile görüşme gerçekleştirdiğimizi ve ziyaretimiz süresince yapmış olduğumuz tüm çalışma ve temaslarımız hakkında kendisini bilgilendirdiğimizi de önemli bir not olarak düşelim.

Tüm bunların yanı sıra yine fuara yönelik oldukça kapsamlı bir dış çevre çalışmasında bulunduğumuzun da altını çizelim. Gerek fuar alanındaki tüm yol ve alanlara hâkim olan billboard’lara yerleştirdiğimiz reklamlarımız, gerek fuar kataloğunda ve gazetesinde yer alan ilanlarımız ve gerekse de Rusça hazırladığımız ITM 2018 ziyaretçi tanıtım el broşürlerimizle katılımcı ve ziyaretçilere vermeye çalıştığımız ‘her yerde ITM’ mesajını başarıyla ilettik.

ITM 2018 olarak, gerçekleştirdiğimiz tüm bu çalışmalar neticesinde Özbekistan’dan ITM 2018’e gelecek sektör mensuplarının, yatırımcıların ve ziyaretçilerin sayısında dikkat çekici bir artış bekliyoruz ki bunun sebeplerinden birisi de zaten oldukça yüksek bir bilinirliğe sahip olduğumuz Özbekistan’da, hükümet tarafından sağlanan 2.2 milyar dolarlık tekstil teşvik yatırımı. Bu teşvikle birlikte yüzleri gülen Özbek tekstilciler ITM 2018 Fuarı dâhilinde yeni yatırımlarına yön vermek için gün sayıyorlar.

Evet; tüm bu verilerden hareketle, ITM 2018’e Orta Asya’dan katılım gösterecek tekstil üreticisi ve yatırımcılarının sayısında ITM 2016’ya kıyasla üç kata varan oranda bir artış olmasını öngörüyoruz.

 
ITM 2018, İran’a Damgasını Vurdu!
ITM2018 Fuarı’nın tanıtım ve ziyaretçi çalışmaları kapsamında Irantex 2017’de yerimizi alarak çeşitli temaslarda bulunduk. Bu doğrultuda, İran’dan gelecek sektör mensuplarının, yatırımcıların ve ziyaretçilerin sayısında dikkat çekici bir artış olacak…


ITM 2018 olarak, 4-7 Eylül 2017 tarihlerinde, İran- Tahran Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen Irantex 2017 23. Tekstil Makine, Yan Sanayi, Ev Tekstili, Nakış Makineleri ve Tekstil Ürünleri Fuarı’nda yerimizi aldık. ITM 2016 Fuarına en yoğun yabancı ziyaretçinin (%19) geldiği İran’da ITM Fuarları bilinirliği ve gösterilen ilgiyle dikkat çekiyor. ITM 2018 Fuarında daha fazla İranlı tekstil üreticisinin ve yatırımcısının ağırlanması hedefleniyor. Irantex Fuarı’nda gerçekleştirilen görüşme ve çalışma sonucunda, ITM 2018 Fuarına İran’dan gelecek ziyaretçilerde çok önemli bir artış bekleniyor.Standımızda ağırladığımız İranlı resmi yetkililer ile İran’dan ITM 2018’e gelmesi planlanan resmi ve ticari heyetler hakkında görüşmeler yapıldı.
Hükümet yetkilileri, Ticaret- Sanayi Odası yöneticileri ve Dernek Başkanlarının yer aldığı toplantı neticesinde ITM 2018 Fuarına İran’dan tahminlerin de üzerinde bir ziyaretçi yoğunluğu geleceği kesinleşmiş durumda…Fuarda standımızı Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Cengiz Gürsel ziyaret etti.
Necip Güney ile yaptığı görüşmede, ITM 2018 Fuarı ve İran’dan gelecek ziyaretçilerin artırılması çalışmaları hakkında bilgi aldı.ITM 2018 Fuarı hakkında İranlı basın partnerlerimiz ile görüşmeler yapıldı ve fuarın süreci hakkında bilgiler paylaşıldı.